Sklep

Krzesło do pracy – jakie najlepsze?

Przed monitorem często spędzamy nawet kilka godzin dziennie. Aby praca była maksymalnie wydajna, niezbędne jest odpowiednie krzesło. Powinno ono zapewnić wysoki komfort i gwarantować, jak najmniejsze zmęczenie pracą przy komputerze. Jakie krzesło do pracy wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Ergonomiczne krzesło do pracy – na co zwrócić uwagę?

Krzesło lub fotel biurowy powinny zostać dopasowane do konkretnych potrzeb osoby, która z nich korzysta oraz jej stylu pracy.

Podczas porównywania dostępnych krzeseł warto wziąć pod uwagę:

  1. Wysokość – krzesło nie może być ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie. Najlepiej wybierać fotele z możliwością regulacji siedziska (podwyższania i obniżania). Podczas pracy nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym (90 stopni). Krzesło o wysokości niedopasowanej do naszego wzrostu sprawi, że kręgosłup będzie nierównomiernie obciążony w czasie siedzenia, co może skutkować jego bólem.
  2. Podłokietniki – do pracy biurowej warto wybierać fotele z podłokietnikami. Nie mogą one jednak być zbyt wąskie. Dobry podłokietnik będzie wspierał ręce podczas pisania na komputerze, dzięki czemu będą one mniej obciążone.
  3. Oparcie – do pracy biurowej idealnie sprawdzi się profilowany fotel, który posiada ruchome oparcie. To sprawia, że dobrze podpiera ono kręgosłup w odcinku lędźwiowym i dopasowuje się do wzrostu użytkownika.
  4. Siedzisko – powinno być miękkie i wygodne. Dobre siedzisko nie może być zbyt płytkie, ani zbyt głębokie (użytkownik pochylałby się wtedy do przodu i niepotrzebnie obciążał kręgosłup).
  5. Wentylacja – gdy wybieramy krzesło biurowe tapicerowane skórą naturalną lub naturalnymi tkaninami, możemy zrezygnować z otworów wentylacyjnych. Taki gadżet przydatny będzie, gdy tapicerka wykonana jest ze skóry syntetycznej.

Gdy wybieramy krzesło na stanowisko pracy, na którym pracownik dużo rozmawia przez telefon (np. call centre), warto wybierać krzesła z wygodnym, odchylanym oparciem i regulowanym zagłówkiem. Do pracy przy komputerze niezbędne są szersze podłokietniki, które pomogą odciążyć ręce i ustawić je pod kątem 90 stopni.  Do pracy z dokumentami, ważne jest wygodne siedzisko i podłokietniki, a do pracy recepcyjnej (mieszanej) znaczenie ma regulowane podparcie i regulowany zagłówek oraz odpowiednie podłokietniki.

Fotel na kółkach czy płozach?

Podstawa krzesła nie wpływa na jego ergonomię tak, jak wysokość czy oparcie, ale dostępne rozwiązania wpływają na stabilność siedziska. W krzesłach biurowych najczęściej wykorzystuje się kółka i płozy. Fotele na kółkach są najpopularniejszym rozwiązaniem. Poszczególni producenci wykorzystują kółka z różnych materiałów. Najlepiej wybierać kółka gumowe, które nie rysują paneli i dobrze przesuwają się po dywanie. Z powodzeniem można je wykorzystać również na płytkach ceramicznych, ponieważ nie ślizgają się. Kółka plastikowe niestety rysują podłogę i są mniej trwałe. Fotele biurowe na płozach są bardzo stabilne i łatwiej je przesuwać.

Krzesło klasyczne czy kubełkowe?

Klasyczne fotele biurowe mają poważnego konkurenta. Chodzi o fotele kubełkowe, które zaprojektowano głównie z myślą o graczach komputerowych. Fotele kubełkowe są wygodne, ale, gdy wybierzemy tańszy model, trudno nam będzie dopasować krzesło do wzrostu i potrzeb. Producenci często rezygnują bowiem z regulacji podparcia lędźwiowego oraz ruchomego zagłówka, co zmniejsza komfort. Klasyczne fotele biurowe są tańsze i łatwiej jest je dostosować do wzrostu użytkownika oraz jego specyficznych wymogów.

Zwróć uwagę na estetykę

Krzesło do pracy powinno nie tylko zapewniać odpowiedni komfort, ale i wpisywać się w stylistykę biura. Warto dobierać modele pasujące do biurka oraz mebli gabinetowych.

 

Pozdrawiamy

Zespół EFEKT MEBLE