Sklep

Biurko dla ucznia – jakie wybrać?

Uczeń spędza przy biurku przeciętnie 2-3 godziny dziennie. To przy biurku dziecko lub nastolatek odrabia lekcje, czyta lektury szkolne, rysuje, lepi z plasteliny czy korzysta z komputera, dlatego warto zadbać, aby to swoiste stanowisko pracy było maksymalnie komfortowe i ergonomiczne, sprzyjało skupieniu uwagi oraz idealnie pasowało do wieku i wzrostu właściciela. Podpowiadamy, jak wybrać idealne biurko dla ucznia.

Dopasuj biurko do wzrostu i wieku dziecka

Standardowe biurka szkolne mają od 120 do 160 cm szerokości, 72-75 cm wysokości i około 80-90 cm głębokości. Warto jednak pamiętać, że idealne biurko dla ucznia jest dopasowane do jego wzrostu – dla wyższych dzieci może ono mieć wysokość nawet do 80 cm. Nogi dziecka muszą swobodnie leżeć na podłożu (podłodze lub podnóżku). Biurko niedopasowane do wzrostu użytkownika może prowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa u dziecka (najbardziej obciążany jest odcinek lędźwiowy). Dla uczniów doskonale sprawdzą się biurka z regulacją blatu, które będą „rosnąć” wraz z właścicielem.

Podczas doboru można wykorzystać sprawdzoną zasadę 4 kątów. Na czym ona polega? Otóż, gdy uczeń usiądzie na fotelu przy biurku (ze stopami na podłodze i przedramionami opartymi o blat), jego łokcie, stawy biodrowe, kolana i stawy skokowe powinny tworzyć kąt prosty (90 stopni).

Pamiętaj o funkcjonalności

Biurko dla ucznia musi być maksymalnie funkcjonalne. Wielkość blatu zwykle dobieramy stosownie do wolnej przestrzeni w pokoju dziecka. Gdy sypialnia naszej pociechy jest przestronna, możemy pozwolić sobie na większe biurko. Warto jednak pamiętać, że większy blat wcale nie oznacza wyższego komfortu. Standardowe wymiary blatu to 80 x 180 cm – na taką odległość osoba dorosła może wygodnie sięgać po przedmioty ułożone na blacie. Dla dziecka blat może być nieco mniejszy, ponieważ dzięki temu będzie miało ono długopisy, ołówki, kredki, zeszyty, książki i inne drobiazgi ułożone w zasięgu dłoni. W ten sposób uczeń nie będzie musiał za każdym razem wstawać z krzesełka, aby sięgnąć po potrzebne przedmioty. To przełoży się na wyższą ergonomię pracy.

Ruchomy blat z możliwością regulacji kąta nachylenia to kolejne bardzo wygodne rozwiązanie, które zwiększy funkcjonalność biurka. Przydatnym wyposażeniem są dodatkowe szafki i szuflady, w których uczeń będzie mógł przechowywać książki, zeszyty i przybory szkolne (idealnie sprawdzi się np. biurko JULIA – https://www.efekt-style.pl/meble-biurowe/shop/328---Biurka---Stoliki---Kontenery.html z pojemną szufladą i zamykaną szafką).

Estetyka również ma znaczenie

Kolejnym etapem, podczas doboru biurka dla ucznia, jest dopasowanie mebla do aranżacji wnętrza. Warto pamiętać, że pokój dziecka czy nastolatka powinien być dopasowany do gustu małego właściciela, ponieważ tylko wtedy Twoja pociecha będzie czuła się w nim w pełni swobodnie.

Podczas zakupu biurka dla dziecka, możemy pozwolić przyszłemu właścicielowi na dobór ulubionego koloru i  stylistyki. Dzięki temu biurko będzie się dziecku lepiej kojarzyć, co korzystnie wpłynie na motywację do nauki. Modele masywne, z łączonych materiałów, w wyrazistych lub pastelowych odcieniach, z subtelnego drewna… Szeroka oferta biurek szkolnych pozwoli każdemu wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do oczekiwań rodziców oraz dziecka.

Pozdrawiamy

Zespół EFEKT MEBLE