Sklep

Krzesło biurowe dla osób starszych

Współcześni seniorzy są dłużej aktywni zawodowo. Pracujemy dłużej niż w drugiej połowie XX wieku, wielu emerytów poszukuje dodatkowego zajęcia, które pozwala im nadal wykorzystywać zdobyte umiejętności, uzupełniać domowy budżet i cieszyć się zawodowymi sukcesami. Starsze osoby wymagają jednak stworzenia nieco innych warunków pracy niż młodsi pracownicy. Po wielu latach spędzonych za biurkiem, mogą się u nich pojawić problemy z kręgosłupem, bóle karków i inne dolegliwości związane z pracą siedzącą. Jakie krzesło biurowe dla seniora wybrać, aby zapewnić mu maksymalny komfort pracy?

Ergonomia ma ogromne znaczenie

Wielu seniorów ma problemy zdrowotne z układem kostno-stawowym, który już jest mocno wyeksploatowany i wymaga szczególnej opieki. Częstą przypadłością osób starszych są zwyrodnienia i skrzywienia kręgosłupa, problemy z biodrami. Dolegliwości te wymagają doborem komfortowego krzesła biurowego. Musi ono posiadać bardzo wygodne, szerokie siedzisko (najlepiej, aby nie było ono ani za płytkie, ani za głębokie) i profilowane oparcie. Ważne jest także, aby krzesło być dopasowane do wzrostu pracownika, dlatego warto wybierać fotele z regulacją.

Producenci mebli biurowych promują obecnie siedziska profilowane, ale warto pamiętać, że nie wszystkim osobom one odpowiadają. Wielu seniorów woli krzesła i fotele z prostymi siedziskami. Profilowanie koniecznie powinno jednak posiadać oparcie. W ten sposób kręgosłup zostanie prawidłowo podparty we wszystkich punktach, co zmniejszy dyskomfort nawet podczas wielogodzinnej pracy. Profilowane oparcie i wygodny, profilowane zagłówek zapobiegną bólom kręgosłupa oraz karku, z którymi problem ma wielu pracowników biurowych.

Senior piszący na klawiaturze i pracujący przy biurku z dokumentami na pewno doceni szerokie podłokietniki. Stanowią one odciążenie dla rąk, a osoby, które dużo piszą na klawiaturze mogą w ten sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo bólów nadgarstka.


Fotel obrotowy dla seniora


Wielu seniorów przyzwyczajonych jest do klasycznych krzeseł biurowych, dlatego fotele obrotowe nie zawsze spotykają się z ich uznaniem. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to właśnie one zostały zaprojektowane z myślą o pracy przy komputerze i zapewniają najwyższą wygodę za biurkiem. Oparcia tradycyjnych krzeseł nie są profilowane, dlatego nie dopasowują się dobrze do sylwetki, co skutkuje zwyrodnieniami i bólem kręgosłupa. Fotele na kółkach pozwalają przemieścić się bez wstawania z krzesła. Dla starszych osób jest to ważne, ponieważ częste wstawanie i siadanie dla ich kręgosłupa jest bardzo męczące. Wielu seniorów ma tendencję do tzw. siadania kontrolowanego (bokiem) lub ciężkiego opadania na krzesło. Fotele obrotowe pozwalają bez tych problemów przesunąć siedzisko w stronę regału z dokumentami, szafki czy drukarki.


Gdy na podłodze ułożony jest parkiet, płytki, panele lub inna twarda powierzchnia, warto wybierać fotele z kółkami kauczukowymi. Mają one gumową osłonkę, która nie tylko nie porysuje podłogi, ale i bardzo się nie ślizga, co zapewni seniorowi stabilność. W biurach z dywanem lub wykładziną lepsze będzie krzesło z kółkami plastikowymi, które lepiej poruszają się po miękkiej nawierzchni (siedzący nie poczuje dużego oporu kółek).

 

Ćwiczenia przy biurku

Wiele godzin spędzasz za biurkiem, a charakter Twojej pracy nie pozwala na łączenie obowiązków wykonywanych w formie pracy siedzącej z aktywnością (np. wyjazdami do Klienta)? Taki tryb życia niestety nie sprzyja zdrowiu, dobremu samopoczuciu i zgrabnej sylwetce. Bóle kręgosłupa, karku, kolan, ścięgien i nadgarstków są problemem wielu pracowników biurowych. Brak aktywności zwiększa również ryzyko chorób układu krążenia i serca oraz cukrzycy typu B. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia możesz wykonać za biurkiem, aby zapewnić sobie w czasie pracy odrobinę ruchu.


Skręty ciała

To jedno z najprostszych ćwiczeń, które można wykonać za biurkiem. Wystarczy, że usiądziesz prosto na fotelu obrotowym, złączysz kolana i stopy (stopy powinny być oparte o podłogę). Teraz musisz przytrzymać się krawędzi biurka i obracać fotel z boku na bok. Ćwiczenie najlepiej jest powtórzyć 15 razy. Taka seria wzmacnia mięśnie brzucha i gwarantuje odrobinę ruchu w biurze.


Rozluźnianie mięśni

Ćwiczenie to doskonale sprawdzi się przy bolących plecach. Wielogodzinna praca przy komputerze sprawia, że rzadko zmieniamy pozycję, co bardzo obciąża nasz kręgosłup. Wystarczy kupić miękką piłeczkę, przyłożyć ją do ściany i się o nią oprzeć. Teraz musisz tylko poruszać plecami, aby rozmasować mięśnie i je rozluźnić.

Unoszenie nóg w pozycji siedzącej

Ćwiczenie to pozwala wzmocnić mięśnie ud. Musisz usiąść na krześle, wyprostować się i postawić lewą nogą na podłodze. Tera unieś i wyprostuj prawą nogę, przytrzymaj ją tak przez około 2 sekundy i opuść. Seria powinna zawierać po 15 powtórzeń na każdą z nóg.

Przysiady na krześle

Stań tyłem do krzesła, rozstaw nogi na szerokość bioder i zrób przysiad w taki sposób, aby zatrzymać się tuż przed fotelem. Wytrzymaj w ten pozycji kilka sekund i wstań. Ważne jest, aby podczas przysiadów nie odrywać stóp od podłoża i nie przysiadać na krześle. Najlepiej jest zrobić 3 serie po 10 przysiadów.

Odwrotne pompki

Musisz wstać od biurka i ustawić się tyłem do blatu. Teraz zegnij nogi, aby pośladki stworzyły linię z biurkiem, a ręce oprzyj na krawędzi. Łokcie i kolana powinny być zgięte pod kątem prostym. Następnie opuść się niżej. Ważne jest, aby plecy cały czas były proste, a kolana nie wyszły za linię palców. Ćwiczenie powtórz 10-20 razy.

Ćwiczenie na bolące nadgarstki

Pisanie na klawiaturze prowadzi do bólu nadgarstków? To ćwiczenie na pewno Ci pomoże! Wystarczy, że ustawisz się naprzeciwko biurka, oprzesz dłonie na blacie (palce mają wskazywać na ciebie). Teraz ułóż zewnętrzną część dłoni na stole i powoli pochylaj się do przodu – do momentu aż poczujesz lekkie rozciąganie.

Ćwiczenie na bolący kręgosłup

Musisz usiąść prosto na krześle. Teraz zegnij lewą rękę i przenieść ją na plecy (do łopatek), a prawą zegnij i spróbuj złapać nią lewą dłoń wypychając klatkę piersiową w przód. Cały czas musisz patrzeć prosto. W takiej pozycji wytrzymaj 10 sekund. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Ćwiczenia rozluźniające mięśnie oczu

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera sprawia, że Twoje oczy są bardzo zmęczone, a ich mięśnie napięte. „Joga” oczu na pewno przyniesie Ci ulgę. Wystarczy, że spojrzysz kolejno w: górę, dół, prawo, lewo, górny lewy róg monitora, prawy górny róg monitora, dolny lewy róg monitora, dolny prawy róg monitora. Możesz także rysować palcem po biurku i przesuwać oczami za ruchem palca (be ruszania głową).

Pozdrawiamy

Zespół EFEKT MEBLE