Sklep

Ergonomia pracy przy komputerze – na stojąco czy siedząco?

Coraz więcej osób ma problem z siedzącym trybem życia. Wiele godzin spędzamy przy biurku, do pracy często dojeżdżamy samochodem. Gdy do tego dochodzi brak aktywnego wypoczynku, okazuje się, że długotrwała pozycja siedząca prowadzi do problemów z kręgosłupem, a brak ruchu może sprzyjać niebezpiecznym chorobom cywilizacyjnym. Długotrwała pozycja siedząca powoduje duży nacisk na struktury kręgosłupa, co powoduje bóle pleców, przeciążenie mięśni, wiązadeł i stawów, zwyrodnienie dysków kręgosłupa. Jak zorganizować pracę, aby uniknąć problemów związanych ze spędzaniem wielu godzin przy biurku? Czy praca na stojąco będzie dobrym rozwiązaniem?

Praca na stojąco – zalety i wady

Badania wykazują, że aktywność poza godzinami pracy nie zawsze wystarcza, aby zniwelować szkodliwe skutki spędzania długich godzin w pozycji siedzącej. Praca na stojąco przynosi korzyści zdrowotne. Pozwala ona zmniejszyć niekorzystne skutki długotrwałego siedzenia (problemy z bóle kręgosłupa, karku i ramion, problemy z krążeniem krwi i podwyższonym cholesterolem). Podczas stania pracuje więcej naszych mięśni, dlatego spalamy nawet do około 20% więcej kalorii. To pomaga uniknąć problemów z wagą.

Warto jednak pamiętać, że równie szkodliwe jest wielogodzinne stanie w jednej pozycji. Praca stojąca powoduje duże obciążenie nóg, może prowadzić do ich obrzęków, i puchnięcia, bólu kostek oraz pojawienia się żylaków. Wielogodzinne stanie powoduje szybsze męczenie się organizmu, które przekłada się na efekty pracy (z czasem stajemy się coraz mniej wydajni, gorzej skupieni, szybkość wykonywania zadań spada i coraz łatwiej o pomyłki).

Zmiany pozycji podczas pracy – korzyści

Najwyższą ergonomię pracy uzyskamy, gdy będziemy pracować w różnych pozycjach. Ludzki organizm naturalnie przystosowany jest bowiem zarówno do stania i siedzenia, jak i ruchu (chodzenia). Najbardziej przyjazna praca to ta, która nie wymaga wielogodzinnego przyjmowania jednej pozycji. Możliwość zmiany pozycji podczas pracy korzystnie wpływa na krążenie krwi, pomaga prawidłowo dotlenić organizm i zmniejsza znużenie powtarzalnymi obowiązkami.

Łączenie pracy siedzącej i stojącej pomaga zmniejszyć znużenie obowiązkami, wspomaga kreatywność, korzystnie wpływa na poziom energii. Badania pokazały, że wykonywanie niektórych zadań na stojąco sprzyja sprawniejszemu myśleniu, pracy w grupach i lepszym pomysłom. Obecnie coraz częściej organizuje się w biurach stanowiska, które pozwalają zmieniać pozycję pracy według potrzeb.

Jakie meble do pracy na stojąco wybrać?

Coraz większym zainteresowaniem firm cieszą się biurka, które umożliwiają regulowanie wysokości blatu roboczego. W ten sposób jeden mebel można wykorzystać do pracy na siedząco oraz stojąco. Wystarczy zmienić wysokość blatu, aby nieco inaczej pracować nad dokumentami czy tworzyć prezentacje lub wyliczenia w programie komputerowym.

W ofercie EFEKT Meble (Stelaże z regulacją wysokości ) znajdziecie stelaże elektryczne do stołu i biurka z regulacją wysokości. To nowoczesne rozwiązanie pozwala szybko dostosowywać swoje stanowisko pracy do aktualnych potrzeb. Zaprogramowane są aż 4 wysokości, a zakres płynnej regulacji blatu waha się od 71 cm do 115 cm. Doskonale sprawdzą się one także do stołów w salach konferencyjnych (można je wykorzystać np. podczas pracy zespołowej, tzw. burzy mózgów czy krótkich wewnętrznych szkoleń).

Pozdrawiamy

Zespół EFEKT MEBLE