Sklep

Biuro typu open space – jakie meble wybrać?

Przestrzenie typu open space cieszą się coraz większym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców aranżujących przestrzenie biurowe. Pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię, ich wynajem i eksploatacja jest tańsza, a bezpośrednia komunikacja pomiędzy pracownikami ułatwiona. Podpowiadamy, jakie meble wybrać do open space, aby stworzyć wystrój zgodny z przepisami, dobrze się prezentujący i sprzyjający skupieniu oraz ergonomii pracy.

Czym jest open space?

Biuro open space to duża otwarta przestrzeń, w której zaaranżowany został układ roboczy dla wielu stanowisk pracy. Biurka lub stoliki są tutaj ze sobą połączone w rzędach, co pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Taki sposób aranżacji stał się popularny w latach 90. XX wieku i szybko zdobył kolejnych zwolenników. Otwarte przestrzenie biurowe ułatwiają szybki przepływ dokumentów pomiędzy pracownikami, pozwalają na wygodną pracę grupową czy dzielenie się pomysłami biznesowymi.

Jak zorganizować przestrzeń?

 Klasyczne open space, znane z amerykańskich filmów lat 90. XX wieku, obecnie przeszły dużą metamorfozę. Coraz rzadziej tworzy się duże otwarte przestrzenie z gęstą siecią biurek i foteli, w których pracownicy wzajemnie się przekrzykują. Takie powierzchnie bardziej przypominają bowiem fabryczną halę niż biuro i nie sprawdzają się do pracy wymagającej większego skupienia.

Współczesne open space przybierają formy upodobnione do klasycznie zorganizowanej przestrzeni biurowej. Wprawdzie nadal przestrzeń jest tutaj otwarta, a nie podzielona na pokoje, ale dzieli się ją lekkimi ściankami działowymi czy regałami na dokumenty. Meble biurowe pozwalają w ten sposób wydzielać odrębne strefy robocze dla pracowników. Formę ścianek działowych mogą pełnić również rośliny.

Przestrzeń roboczą coraz częściej uzupełnia się o strefy relaksu przeznaczone do odpoczynku i mniej formalnych spotkań w czasie przerw. Tutaj często projektanci wnętrz dobierają wygodne kanapy czy głębokie fotele skórzane, które prezentują się elegancko, a zarazem pozwalają pracownikom wypocząć i nabrać nowych sił potrzebnych do wydajnej pracy i kreatywnego myślenia. W strefie relaksu niektóre firmy planują również ciekawe rozrywki dla pracowników (np. stół z piłkarzykami, konsolę playstation czy stół do ping ponga). Często w biurach rozplanowany jest także tzw. coffe points, czyli miejsce przeznaczone do parzenia i picia kawy.

Strefy robocze

Podczas aranżacji biur typu open space bardzo ważne jest zaplanowanie stref roboczych. Ich charakterystyczną cechą jest ustawienie stolików lub biurek w bliskim sąsiedztwie. Obowiązujące przepisy regulują jednak wolną przestrzeń, która przypada na pracownika. Zgodnie z nimi, na jednego zatrudnionego powinno przypadać minimum 13 m3 objętości pomieszczenia – w tym co najmniej 2 m2 wolnej podłogi (nie zajętej przez biurowe meble, szafy na dokumenty czy urządzenia). Szlaki komunikacyjne powinny mieć szerokość 0,6 m przy ruchu jednokierunkowym i 1 m przy ruchu dwukierunkowym.

Biurka mogą zostać połączone w kształt litery „T” czy „S”. Często stosuje się także połączenia wzdłuż linii prostych lub łamanych. Do każdego biurka dołącza się wygodne fotele biurowe, które zapewniają możliwość wygodnej i ergonomicznej pracy. Przy takich ciągach można rozplanować inne meble biurowe dopasowane do specyficznych potrzeb firmy (regały na dokumenty, szafki na drukarki, kserokopiarki i inny sprzęt).

Pozdrawiamy

Zespół EFEKT MEBLE