Sklep

Jak zagospodarować małe biuro?

Przestrzeń biurowa powinna być funkcjonalna i dopasowana do codziennej pracy. Jednocześnie biuro najczęściej stanowi wizytówkę firmy, dlatego warto zadbać o spójną i elegancką aranżację, która będzie odzwierciedlać identyfikację wizualną samej marki.

W przypadku większych przestrzeni, nie ma większego problemu z aranżacją. Funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie małego biura jest już prawdziwą sztuką. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas aranżacji takich niewielkich pomieszczeń biurowych.

Powiększ optycznie przestrzeń

Podstawową zasadą podczas aranżacji niewielkich wnętrz (zarówno komercyjnych, jak i prywatnych) jest ich optyczne powiększenie. Co zrobić, aby mini-biuro robiło wrażenie większej przestrzeni i nie wywoływało we wszystkich odwiedzających je osobach poczucia klaustrofobii?

Warto wykorzystać grę kolorów. Ściany najlepiej pomalować na jasne odcienie, które optycznie „otworzą” wnętrze. W biurze dobrze sprawdzą się barwy neutralne – różne odcienie bieli, szarości i beży. Lepiej zrezygnować z intensywnych farb oraz wzorzystych tapet, które dobrze prezentują się jedynie w dużych pomieszczeniach.

Podobną zasadę należy zachować, gdy wybieramy podłogi. Najlepsze będą jasne panele (np. w odcieniu naturalnego drewna). Gdy zdecydujemy się na płytki, warto postawić na jednolite wzory. Idealne będą większe płytki, ponieważ drobne optycznie zmniejszą przestrzeń.

Pamiętaj o dobrym oświetleniu

Kolejnym krokiem jest dobór oświetlenia. Małe biura wymagają dobrego doświetlenia, ale kilka wiszących lub stojących lamp wywoła efekt optycznego pomniejszenia. Wnętrza o wiele lepiej będą się prezentować, gdy wybierzemy oświetlenie punktowe lub podwieszane sufitowe. Możemy również zdecydować się na reflektorki z regulacją kąta nachylenia – w ten sposób dobrze doświetlimy biurko, przy którym pracujemy.

Jakie meble wybrać?

Aranżacja niewielkiego biura powinna być przede wszystkim odpowiednio przemyślana. Aby odpowiednio zagospodarować przestrzeń, warto ustalić podstawowy cel, który ma pełnić nasze biuro. W inny sposób powinniśmy rozplanować przestrzeń, gdy często będziemy przyjmować klientów, a w inny, gdy ma ono służyć głównie do pracy. Ważna jest ilość miejsca, którego będziemy potrzebować na przechowywanie dokumentacji i materiałów biurowych. Pod uwagę musimy wziąć również sprzęty, których będziemy potrzebować do pracy.

Do pracy niezbędne będzie nam biurko i ergonomiczny fotel. Biurko powinno być dopasowane do charakteru pracy (np. grafik będzie potrzebował więcej miejsca na duży monitor, a sekretarka odpowiedniego blatu potrzebnego do uzupełniania czy segregowania dokumentacji).

 

Kolejnym krokiem jest przygotowanie miejsca na dokumentu. Do małego biura doskonale sprawdzą się modułowe regały i szafy biurowe. Gdy potrzebujemy dużo półek na segregatory, najlepiej wybierać wyższe meble lub zaprojektować na jednej ścianie wysoką szafę wnękową z przesuwnymi drzwiami, która pomieści wszystkie dokumenty i pomoce biurowe (zasada, aby „piąć się w górę” bardzo często jest wykorzystywana przez architektów wnętrz podczas aranżacji niewielkich pomieszczeń). Nad biurkiem możemy zawiesić dodatkowe półki – idealnie sprawdzą się one do przechowywania rzadziej używanych drobiazgów. W małym biurze idealnie sprawdzą się także kontenery na kółkach, które mogą pełnić funkcję pojemnika na dokumenty oraz podręcznego blatu roboczego.

Ważne jest, aby wszystkie meble pasowały do siebie stylistycznie. Najlepsze będą zestawy z jednej linii, które prezentują się spójnie i profesjonalnie. Do małych biur idealne są komplety mebli gabinetowych w jasnych odcieniach i o lekkiej konstrukcji. Minimalistyczne wzory nie przytłoczą pomieszczenia, dlatego lepiej zrezygnować z masywnych regałów i mebli ze zbędnymi ozdobami.

Przygotuj kącik dla gości

Gdy w biurze często będziemy podejmować Klientów, niezbędne jest przygotowanie dodatkowego kącika. Masywna kanapa  i duży stół to doskonałe rozwiązanie do większych gabinetów. W małym biurze lepiej wybierać elegancie krzesła, które możemy zestawić z niskim stolikiem kawowym.

Pozdrawiamy

Zespół EFEKT MEBLE