Sklep

Jak urządzić domowy gabinet?

Wykonujesz wolny zawód i potrzebujesz funkcjonalnego miejsca do pracy w domu? A może często kończysz służbowe obowiązki po godzinach lub w weekendy i chcesz stworzyć miejsce, które będzie sprzyjać skupieniu? Domowy gabinet to idealny sposób, aby wydzielić przestrzeń do pracy, która będzie sprzyjać koncentracji na zawodowych obowiązkach. Podpowiadamy, jak go urządzić.

Jaka kolorystyka ścian?


Pierwszym krokiem, podczas aranżacji domowego gabinetu, jest dobór kolorystyki ścian. W miejscu pracy dobrze jest postawić na spokojne, stonowane kolory. Dobrze sprawdzą się różne odcienie szarości i klastyczne beże. Ściany można również pomalować na błękit lub biel. Twoja praca wymaga dużej dawki kreatywności? Chłodną biel możesz połączyć z żółtym lub zielenią, które sprzyjają przyswajaniu informacji i pobudzają kreatywność.

W domowym gabinecie możesz wykorzystać także fototapetę. W sklepach dostępne są wzory dedykowane specjalnie do biura. Można wybierać spośród grafik, które wspierają tworzenie nowych koncepcji i stają się motywacją do poszukiwania nowych rozwiązań. Takie wnętrze nabierze przyjaznego charakteru, a zarazem będzie sprzyjać wydajnej pracy.


Dobre oświetlenie to podstawa


Na domowy gabinet dobrze jest wybrać pokój z dużym oknem. Najlepiej, gdy będzie to widok na otwartą przestrzeń. Drzewa lub wysokie bloki zasłaniające okno, sprawią, że do wnętrza będzie docierać mniej naturalnego światła. Zaciemnione wnętrza nie sprzyjają zaś pracy. W pracowni lepiej zrezygnować z zasłon i fantazyjnie upiętym firan na rzecz rolet. Doskonale sprawdzą się rolety typu dzień i noc lub plisy, które pozwalają sterować poziomem natężenia światła przenikającego do wnętrz. W ten sposób unikniesz promieni słonecznych świecących prosto w monitor, a zarazem nie zaciemnisz pomieszczenia.

Kolejnym krokiem jest dobór sztucznego oświetlenia, które będzie możliwie, jak najbardziej przypominać naturalne. Możesz wybierać sufitowe lampy dedykowane do biur, które uzupełnisz lampką na biurku (jej światło powinno być mocne, ale nie rażące). Ważne, aby lampkę można było przesuwać w taki sposób, aby dobrze oświetlała fragment blatu, który w danej chwili jest Ci potrzebny.

 

Jakie meble wybrać?

W domowym gabinecie niezbędne są funkcjonalne meble. Regały i szafki na segregatory, dokumenty, książki sprzęt i akcesoria biurowe powinny zostać dopasowane do charakteru pracy i ilości miejsca, którego potrzebujemy.


Podstawą jest wygodne biurko i fotel do pracy. Biurko powinno mieć duży blat, który pozwoli zmieścić akcesoria komputerowe i monitor. Graficy i programiści potrzebują zwykle dużego monitora, dlatego warto o tym pamiętać podczas doboru biurka (w ich przypadku dobre może okazać się np. biurko narożne). Przydatne będą również szuflady i szafki, w których pomieścimy podręczne drobiazgi służące do pracy. Biurko stworzy duet z wygodnym fotelem obrotowym na kółkach. Ergonomiczne krzesło zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i rąk nawet w czasie wielogodzinnej pracy.


Zwróć uwagę na przeznaczenie gabinetu


W domowym gabinecie, który będzie nam służył wyłącznie do pracy, ważna jest przede wszystkim funkcjonalność. W tym przypadku, nie musimy wybierać zestawu typowo biurowych regałów. Gdy w naszej pracowni planujemy podejmować Klientów, warto postawić na stonowany design i zdecydować się na komplet mebli biurowych oraz zrezygnować z dywanu. Wtedy niezbędny będzie również kącik z niskim stolikiem i fotelami do podejmowania odwiedzających.

Pozdrawiamy

Zespół EFEKT MEBLE