Sklep

Biurko dla smyka – na co zwrócić uwagę?

Większość maluchów jest podekscytowana pójściem do zerówki. Nauka pierwszych literek i cyferek, tworzenie kolorowych rysunków, lepienie z plasteliny czy układanie puzzli wymaga jednak przygotowania odpowiedniego miejsca dla malucha w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas doboru pierwszego biurka dla smyka, aby dziecko czuło się dumne z własnego stanowiska pracy, chciało spędzać czas na nauce, a zarazem miało zapewnioną zdrową pozycję dla kręgosłupa.

Pozwól dziecku wybierać razem z Tobą

Nowoczesne biurka dziecięce są wykonywane zarówno z naturalnego drewna, jak i malowanej proszkowo stali oraz materiałów sztucznych. Rodzaj materiałów, ich kolor oraz stylistyka mebelka powinny zostać dopasowane do ogólnego stylu aranżacji dziecięcej sypialni. Warto pamiętać, że dziecięce poczucie estetyki może nieco różnić się od naszego gustu. Maluchy kochają żywe, często nieco jaskrawe kolory i dodatki inspirowane modnymi kreskówkami.

Podczas zakupów warto pozwolić dziecku wyrazić własne zdanie. Biurko dla smyka wcale nie musi wpisywać się w najmodniejszą obecnie stylistykę polecaną przez dekoratorów wnętrz. Musimy jedynie pamiętać, aby sprawdzić solidność wybranych modeli – dziecięce biurko powinno być odporne i trwałe, a zarazem w miarę lekkie (to pozwoli je przenosić podczas przemeblowywania pokoju). Ważna jest również dobra stabilność – w dziecięcym pokoju zupełnie nie sprawdzą się biurka na kółkach.

Możliwość regulacji to podstawa

Bardzo ważne jest, aby biurko dla smyka posiadało regulację wysokości. Pierwsze biurko kupujemy dziecku często już wtedy, gdy idzie do przedszkola. Maluch najczęściej korzysta z niego także w dalszym toku edukacji (np. aż do ukończenia szkoły podstawowej). Idealnie sprawdzą się modele, które można regulować w niewielkich jednostkach, ponieważ wtedy biurko będzie „rosło” wraz z dzieckiem (może okazać się, że zmiana wysokości będzie niezbędna nawet 2 razy w roku). Najlepszy będzie mebel z regulacją wysokości blatu od około 50 do 80 cm, który pozwoli korzystać dziecku z biurka nawet do matury.

Szeroki blat roboczy zapewni dziecku możliwość wygodnej pracy. Warto wybierać biurka z szerokością co najmniej 110 cm. W ten sposób maluch będzie mógł wygodnie rozkładać książki, zeszyty i wszystkie pomoce naukowe, pisać, czytać, rysować. Na takim biurku zmieści się również monitor komputera, który często również jest potrzebny do nauki.


Idealne biurko dla smyka powinno mieć możliwość pochylania blatu. Zastosowanie przechylanych paneli sprawi, że dziecko podczas czytania i pisania nie będzie przechylać się w stronę blatu. W ten sposób można uniknąć problemu ze skrzywieniem kręgosłupa i kształtowania złej postawy ciała. Optymalna przechylność powierzchni stołu powinna sięgać 20 stopni.


Szafki i szuflady


Do dziecięcego pokoju nie warto kupować kompaktowego biurka w minimalistycznym stylu. Blat z czterema ukośnymi nogami prezentuje się stylowo i może służyć do pracy z laptopem, ale w pokoju przedszkolaka czy małego ucznia bardziej funkcjonalne będzie klasyczne biurko z szufladami i zamykanymi szafkami. W ten sposób dziecko będzie mogło samodzielnie układać swoje pomoce naukowe i szkolne drobiazgi, które zawsze będą pod ręką. Dla maluchów sprawdzą się szuflady ze specjalną blokadą, która podczas ich zamykania zapobiegnie ewentualnemu przycięciu dziecięcych paluszków.

 


Dodatkowe funkcje w biurkach dla smyka

 


Producenci biurek dziecięcych wzbogacają je w dodatkowe wyposażenie, które zwiększy funkcjonalność mebelka i ułatwi dziecku organizację. Przydatna będzie podstawka na książki oraz kontenery, w których maluch będzie mógł przechowywać papiery, kredki, długopisy i inne drobiazgi. Do biurek coraz częściej dołączane są także haki na plecak czy tornister. Praktyczny będzie przewód na przedłużacz lub zasilacz prowadzący do komputera – w ten sposób zniknie problem z plątaniną kabli.

Pozdrawiamy

Zespół EFEKT MEBLE