Sąd okręgowy w Toruniu PDF Drukuj Email

Karniści z toruńskiego sądu okręgowego doczekali się sali rozpraw o europejskim standardzie: z "klatką" z kuloodpornego szkła dla oskarżonych, wysokiej klasy wyposażeniem oraz... zabytkowymi malowidłami.

Reprezentacyjna sala rozpraw nr 204 wydziału karnego przy ul. Piekary przeszła kapitalny remont. Starsi czytelnicy pamiętają ją z telewizyjnych przekazów z jednego z najważniejszych procesów w historii polskiego sądownictwa - od 27 grudnia 1984 do 7 lutego 1985 r. toczyła się w niej sprawa zabójców ks. Jerzego Popiełuszki. W poniedziałek po raz pierwszy - po trwającej ponad pół roku modernizacji - wejdą do niej sędziowie, by poprowadzić rozprawę czterech mężczyzn oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przemyt papierosów.

Sala 204 czekała na zmianę wizerunku od kilkudziesięciu lat. W ostatnim czasie robiła przygnębiające wrażenie - obrzucone dawno temu białym "barankiem" ściany poczerniały od kurzu, a ciemnobrązowe ławy dla sędziów, prokuratora, obrońców i oskarżonych były mocno zużyte. Wszystko to już jednak historia.

Wyremontowane pomieszczenie zaskakuje nowoczesnością. Jest naszpikowane wysokiej klasy sprzętem, np. do prowadzenia wideokonferencji. Zamontowano w nim nagłośnienie i przystosowano do nagrywania procesów. Wymieniono okna (i zamontowano rolety), drzwi, podłogę i oświetlenie, ze ścian zerwano "baranka". Najbardziej jednak rzuca się w oczy kompletnie nowy element, który pojawił się w sali. To pokaźnych rozmiarów - pnąca się aż po sufit ze stylowych drewnianych belek - "klatka" dla oskarżonych, wykonana z kuloodpornych szyb. Całość uzupełniają jeszcze nowe eleganckie meble oraz gustownie pomalowane ściany w kolorze waniliowo-imbirowym.

Przy okazji modernizacji dokonano ciekawego odkrycia. Otóż po zerwaniu boazerii z dolnych partii ścian wyłoniły się zabytkowe - datowane na lata 80. XIX w. - malowidła iluzjonistyczne, imitujące zabudowę z drewna. - Były w fatalnym stanie - opowiada prezes sądu, sędzia Andrzej Walenta. - Odnowiliśmy je pod nadzorem konserwatora, podświetliliśmy i osłoniliśmy szybą z pleksi. Świetnie wkomponowały się w wystrój sali.

 

Publiczność, która przyjdzie na odbywające się w niej procesy, zauważy je za ławkami, w których zasiądzie.

Przebudowa sali kosztowała 716 tys. zł i zwieńczyła remont głównego gmachu toruńskiego sądu okręgowego (pochłonął 2,95 mln zł, finansował go budżet państwa). W budynku wymieniona została instalacja elektryczna, odświeżono korytarze, gabinety sędziów, na nowo urządzono biuro podawcze i stanowisko ochrony. Na modernizacji skorzystają także torunianie mający do załatwienia jakąś sprawę - po raz pierwszy będą mogli zostawić swoje płaszcze w szatni, ale przede wszystkim w holu głównym urządzono dla nich biuro obsługi interesanta. Dzięki temu nie będą musieli biegać od sekretariatu do sekretariatu, niemal wszystko załatwią w jednym miejscu.

Była to już kolejna inwestycja w toruńskim sądzie - pod koniec ub.r. do użytku oddano tzw. łącznik dwóch gmachów przy ul. Piekary - są w nim sale rozpraw oraz wydział pracy i gospodarczy. Od ponad roku sukcesywnie poprawia się też standard w sądzie rejonowym przy Fosie Staromiejskiej - w budynku wymieniono drzwi, pomalowano korytarze i gabinety sędziów, zamontowano elektroniczne wyświetlacze, informujące o wokandach. Prezes Walenta zapowiada, że w najbliższym czasie zacznie się wymiana dachu w sądzie okręgowym, a jeśli wystarczy pieniędzy, także remont toalet i drugiej dużej sali rozpraw w wydziale karnym.

 

 

Źródło gazeta.pl

Przejdź do oryginalnego artykułu

 

 

Kliknij w obrazek, by zobaczyć powiększenie.

Wyposażamy w:

 • meble sądowe
 • meble biurowe i gabinetowe
 • wyposażenie sal konferencyjnych
 • meble recepcyjne i do poczekalni
 • meble do pomieszczeń szkoleniowych
 • meble do pomieszczeń socjalnych
 • meble do pracowni komputerowych
 • meble do pracowni językowych
 • meble do archiwów
 • meble do sal audytoryjnych i kinowych


Dlaczego my ?

ponieważ...

 • jesteśmy nowoczesną, dynamicznie rozwijającą się firmą;
 • oferujemy towar w cenach producenta;
 • posiadamy doświadczenie w realizacji, zarówno dużych jak i małych projektów;
 • realizujemy zlecenia od A do Z (pomiar, projekt, dostawa, montaż);
 • specjaliści naszej firmy służą Państwu fachowym doradztwem oraz wszelką pomocą na każdym etapie realizacji projektu.

statystyka